czwartek, 4 października 2012

Kto był choć raz w Krakowie, ten wie gdzie sprzedają najlepsze zapiekanki pod słońcem… Oczywiście w ‘Okrąglaku’ u Endziora na Placu Nowym. W samym sercu Kazimierza, jak tylko sięgnę pamięcią (a mogę sięgać już dość daleko) życie towarzyskie tętniło od rana do nocy. Dekadenckie knajpki, w których przesiadywało się do bardzo późnych lub czasem bardzo wczesnych godzin rannych wypełnione były zawsze po krawężniki przed drzwiami… a jak człek się już porządnie napił i wygadał zazwyczaj w okolicach świtu, nadchodził czas na zajęcie swojego miejsca w kilometrowej kolejce do Endziora, po absolutnie wymiatającą zapiekankę z pieczarkami, serem, ketchupem i szczypiorkiem. Była ona pokarmem nie tylko biednego jak mysz kościelna studenta ale też bogatszego przedstawiciela warstwy pracującej. 

Ale kto nie był w Wielkiej Brytanii, to nie wie, że Anglicy też mają swoją genialną zapiekankę. Choć nie można jej kupić w budce przy ulicy ani też nie spotkaliśmy się z nią w standardowym menu porządnego brytyjskiego pubu, to jednak istnieje w świadomości Walijczyków, zwłaszcza tych, którym bieda często zaglądała do garnków… stąd też oryginalna nazwa zapiekanki ‘Welsh rabbit’. Według zabawnego, przeciętnego Walijczyka, wypasiony tost ociekający stopionym cheddarem był jak uczta z pieczonego królika. Nie wiadomo dlaczego, dziś zamiast ‘rabbit’ używa się określenia ‘rarebit’. Ja osobiście wolę tą oryginalną. 



Prawdziwy ‘Walijski Królik’ to gruba kromka stostowanego pieczywa, pokryta kremową mieszanką sera cheddara (Cheshire’a lub Gloucester’a) z jajkiem, musztardą i ciemnym piwem, stoutem. Następnie grillowana i pałaszowana na super gorąco, prosto z pieca. 

I choć sposobów na te zapiekanki jest tysiące, my trzymamy się tej jednej, podstawowej… Czyli:

4 duże kromki chleba 
200g sera Cheddar lub Leicester 
1 jajko 
1 łyżka sosu Worcestershire 
Szczypta pieprzu Cayenne 
½ łyżeczki musztardy 
30 ml ciemnego piwa (Stout) 
Odrobina masła 


Pod rozgrzanego grilla włożyć kromki chleba posmarowane masłem. W międzyczasie, do miski zetrzeć cały kawałek sera, wbić jajko dodać sos Worcestershire, musztardę i przyprawy. Dokładnie wymieszać by zrobiła się jednolita masa. Jeśli masa jest zbyt sucha, można dodać jeszcze jedno jajko. Delikatnie wypieczone chlebki wyciągnąć z piekarnika i wysmarować obficie masą serową. Włożyć ponownie do piekarnika i piec tak długo, ‘na oko’ aż ser się całkowicie rozpuści a nasz Rabbit będzie miał piękny złocisty kolor. I gotowe!

*** Fajny artykuł o serowych przyjemnościach jest tutaj, gorąco polecamy. 




8 komentarzy:

  1. Prawdziwa uczta, a przeciez takie to proste! Nawet nie wiedzialam, jak to z ta nazwa bylo; zetknelam sie wprawdzie z "welsh rabbit", ale myslalam, ze to taki zarcik...

    OdpowiedzUsuń
  2. Piszac tego posta, przeczytalam kilka fajnych artykulow i okazuje sie ze juz od XVI wieku bylo sporo legend zwiazanych z nazwami tych zapiekanek. Fajna analize przeprowadzila Felicity Cloake here:

    http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/wordofmouth/2011/oct/27/how-to-cook-perfect-welsh-rarebit

    Fajna jest historia o Swietym Piotrze... polecam artykul.

    OdpowiedzUsuń
  3. O kurczę! Uwielbiam ser i już wiem, że polubiłabym to danie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Robiłam i bardzo mi smakuje :) Swojskie, tradycyjne, angielskie jedzonko. Konieczkie ze szklaneczką dobrego piwa!

    OdpowiedzUsuń
  5. będę musiała wypróbować, wygląda bezbłędnie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Heh! Witajcie... Tyle wykwintnych i ciekawych przepisów na blogach, ale prawda jest taka, że najprostsze, syte, aromatyczne rzeczy powodują u mnie nadczynność ślinianek. Bardzo lubię tosty. I cheddar. I masło. Czegóż chcieć więcej, zwłaszcza gdy jesień nas owija swym szarym kokonem? PS. Lubię czytać takie 'tla historyczne' potraw małych i dużych - to bardzo fajne i ciekawe. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  7. prostota zawsze najlepsza :)

    P.S. przepiekny talerz!

    OdpowiedzUsuń
  8. Jezeli bedziecie kiedys w Olsztynie na dworcu to sprobujce zapiakanek z budki "U Barona" najlepsze zapiekanki na swiecie :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...